top of page

Biodiverzita: jak naše zdraví a štěstí závisí na prosperující planetě

Updated: Apr 27, 2021

Během odstávek COVID-19 si více z nás všímá rozmanitosti zvířat, stromů a květin v našich zadních zahradách nebo v místním parku - a jak může kontakt s přírodou ovlivnit naše štěstí.


Tato rozmanitost života se nazývá biodiverzita a je nezbytná pro naše zdraví a pohodu. Jsme závislí na biologické rozmanitosti v přírodním světě, pokud jde o vodu, kterou pijeme, jídlo, které jíme, a čistý vzduch, který dýcháme.


Zprávy však ukazují, že klesá nebývalým tempem - a že to pravděpodobně povede k obrovským ekonomickým a zdravotním rizikům. Například zemědělství závisí na opylování rostlin včelami a motýly, které vytvářejí ovoce a zeleninu. Ztráta opylovačů bude stát britský zemědělský sektor každý rok až 700 milionů GBP, což by vážně ovlivnilo dodávky potravin v zemi.


Naše nová výzkumná studie zkoumá různé způsoby, jak mohou rostliny, zvířata, hmyz a bakterie kolem nás nepřímo prospět lidskému zdraví (a jak mohou být v některých případech skutečně škodlivé). Níže uvádíme čtyři hlavní možnosti našeho výzkumu.


Jsou malí a přesto tak důležití pro naše zdraví i pro dostatek potravin.

1. Biodiverzita je pro naše přežití životně důležitá

Téměř 75% všech schválených léčivých přípravků pochází z přírody a při hledání nových léků se spoléháme na biologickou rozmanitost rostlin a zvířat. Doposud byla studována pouze malá část rostlin, zvířat a mikrobiálních organismů pro jejich léčivé vlastnosti - což znamená, že by tam mohlo být obrovské množství nevyužitého potenciálu.


Nejsou to však jen léky a léky, všechno jídlo, které jíme, pochází z biologické rozmanitosti zvířat a rostlin - a práce včel a motýlů, které tyto rostliny opylovaly. Velká část sladké vody na světě je dodávána z lesů. Rozmanitost organismů v lesích také čistí a filtruje vodu.


Biodiverzita může také pomoci lidskému zdraví snížením extrémního tepla. Městský zelený prostor s vysokou rozmanitostí stromů může zabránit tomu, aby byla města příliš horká.


2. Pomáhá nám také dobíjet

Tlak každodenního života může rozšířit naši schopnost zvládat stres, soustředit naši pozornost a řešit problémy, což nás vystavuje riziku stresu a duševní nemoci. Výzkum však ukázal, že biologicky rozmanitá prostředí nám mohou pomoci dobít energii. Například lidé žijící ve čtvrtích s více ptáky uvádějí, že jsou méně stresovaní. A studie, která zahrnovala zdůrazněné lidi při pohledu na louky s různými rostlinami, zjistila, že lidé byli nejvíce uvolnění při pohledu na louky s nejméně 32 různými druhy rostlin, ve srovnání s pouhým jedním druhem. Další studie se zaměřila na názory lidí z jejich domů a zjistila, že osoby s výhledem na mnoho různých rostlin, keřů a stromů měly výrazně nižší hladinu kortizolu - jednoho z hlavních stresových hormonů.


3. Nabízí nám smysl pro perspektivu

Památky a zvuky rozmanitosti v přírodě - například vidění stovek mořských ptáků za letu nebo pobyt v lese - inspirují silné emoce úžasu, úžasu a úžasu. A tyto zkušenosti nám mohou poskytnout smysl pro perspektivu a pomoci nám přemýšlet o našich vlastních životních cílech.


Výzkum zjistil, že lidé se cítí lépe odrážet a získat perspektivu života, když jsou v zeleném prostoru s vysokým druhovým bohatstvím rostlin a ptáků.


Biodiverzita nás také může povzbudit k zdravějšímu životnímu stylu. Studie v USA například zjistila, že lidé uváděli méně cvičení venku v oblastech, které ztratily jasany, ve srovnání s oblastmi s jasany. Jasany jsou běžné ve dvorech a na ulicích v USA a částech Kanady, ale ničí je invazivní druhy - brouk zvaný Emerald Ash Borer - původem z Číny, Japonska, Tchaj-wanu, Koreje a Mongolska.


Park se vzrostlými stromy je nejcenějším pokladem města.

4. Ztráta přírodních stanovišť a obchod s divokými zvířaty to ohrožují

To znamená, že biologická rozmanitost má také potenciál nám ublížit. Sezónní alergie, kopřivka, klíšťata a viry jsou příklady škodlivých stránek přírodního světa. Více však znepokojuje skutečnost, že neudržitelné řízení biologické rozmanitosti, prostřednictvím ztráty přírodních stanovišť nebo obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy, může zvýšit riziko interakcí se zvířaty, která přenášejí infekční choroby - a zvýšit pravděpodobnost budoucích pandemií. To ukazuje na potřebu udržitelného řízení biologické rozmanitosti - ochranou ekosystémů nebo zastavením nezákonného obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy.


Vzhledem k tomu, že jednomu milionu druhů hrozí vyhynutí a vzhledem k negativnímu dopadu ztráty biologické rozmanitosti na pohodu a zdraví lidí je jasné, že je nyní třeba jednat. To je důležité, protože ztráta biologické rozmanitosti je globálním problémem - a aby nastala skutečná změna, je třeba implementovat řešení v národním i globálním měřítku.


Jedná se o strojový překlad článku ze serveru TheConversation.com 
Autor: 
Melissa Marselle (TheConversation Profil) 
Datum zveřejnění: 31.3.2021
Pro originální text v angličtině klikněte zde 

37 views0 comments

Comments


bottom of page